• Przedszkole Miejskie nr 8 w Chełmie
  • Przedszkole Miejskie nr 8 w Chełmie
  • Przedszkole Miejskie nr 8 w Chełmie
  • Przedszkole Miejskie nr 8 w Chełmie
  • Przedszkole Miejskie nr 8 w Chełmie

A Free Template From Joomlashack

Warto odkrywać i eksperymentować
24 września 2017

Dzięki eksperymentowaniu dziecko ma możliwość bycia odkrywcą, ma wpływ na rezultaty swoich działań, a co za tym idzie – ma poczucie sprawstwa. Nie musimy rozumieć wszystkich działań podejmowanych przez dzieci. Często są one dla nas mało logiczne lub wręcz pozbawione najmniejszego sensu, lecz nie znaczy to, że mamy przestać szanować ich potrzebę odkrywania świata. Jeśli tylko zadbamy, by działania dziecka były bezpieczne, eksperymentowanie przyniesie mu ogromne korzyści.
Dzieci uwielbiają wykonywać eksperymenty i robią je wszędzie, gdzie tylko mogą: w domu, w piaskownicy, na placu zabaw. Co badają? Wodę, piasek, mąkę, mydło, podłogę, pilot, swoją stopę, patyczki, kamyczki… Można wyliczać w nieskończoność! Mają mnóstwo pytań i zagadek, a do tego ogromną wyobraźnię, by próbować (na swój sposób) je rozwiązać.Niezwykłą przygodę podczas wykonywania doświadczeń przeżywają dzieci, które posiadają już zdolność myślenia przyczynowo - skutkowego (początek tej umiejętności pojawia się w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym). Starają się one zgłębiać nieznane zjawiska i zrozumieć efekt poszczególnych etapów swojego działania. Jednak niemniej dobrze podczas eksperymentów bawią się młodsze dzieci, które czerpią radość z samego przebiegu i obserwacji końcowych rezultatów swoich działań.Eksperymentowanie wzbogaca dziecięce umiejętności, kształtuje charakter, ujawnia zdolności i predyspozycje, a także rozwija inteligencję. Określa zdolność do organizowania swoich działań, kierowania nimi i obserwowania efektów. Dzięki temu dziecko w przyszłości staje się osobą samodzielną i niezależną.

Przyrodnicze Azyle - Co piszczy w trawieP1230730-new052Dzieci z grupy Odkrywców odwiedziły pobliskie ogródki działkowe. Podziwiały plony ogrodników a także zobaczyły jakimi narzędziami pracują gospodarze ogródków. Radości było wiele. Pani poczęstowała Odkrywców winogronem, pigwą obdarowała pięknym bukietem jesiennych kwiatów.


W naszym ogrodzie przedszkolnym Odkrywcy próbowali pomidorki koktajlowe, które wysadzili wiosną. To było wielkie „wow”- z małych nasionek, takie wspaniałe, słodziutkie, czerwone pomidorki. Miłe popołudnie, pełne doznań smakowych. Odkrywanie jest przyjemne!

Relację z obserwacji przygotowała pani Anetka Dudzińska z grupy Odkrywców

 
 
Joomla Templates: by JoomlaShack