• Przedszkole Miejskie nr 8 w Chełmie
  • Przedszkole Miejskie nr 8 w Chełmie
  • Przedszkole Miejskie nr 8 w Chełmie
  • Przedszkole Miejskie nr 8 w Chełmie
  • Przedszkole Miejskie nr 8 w Chełmie

A Free Template From Joomlashack

CZAS DLA RODZINY
30 listopada 1999

Czy przebywanie w jednym pomieszczeniu wraz z dzieckiem to jest spędzanie z nim czasu?

Przecież to nie od dziś wiadomo, że wspólnie spędzony czas to najwspanialszy prezent, jaki dzieci mogą otrzymać od rodziców, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy wszyscy jesteśmy tak bardzo zapracowani i nie zawsze mamy lub chcemy mieć, choćby chwilę na krótką rozmowę z dzieckiem. Dlatego w weekend lub wolne popołudnie warto wyłączyć komputer, tablet, telewizor, wyciszyć telefon i spędzić czas z dzieckiem.
Jesień to doskonała pora na krótkie wycieczki po najbliższej okolicy. Mogą to być zarówno wypady jednodniowe, jak i dłuższe wycieczki weekendowe. W najbliższym otoczeniu z pewnością znajdziesz mnóstwo miejsc, które zainspirują cię do zwiedzania. Dzieci uwielbiają stare zamki.
Pomoc przy przyrządzaniu jedzenia i sprzątaniu ze stołu nadaje posiłkowo większego znaczenia. Dzieci są współtwórcami powstających potraw. Można sprawić by był to ciekawy czas zarówno dla chłopców jak i dla dziewczynek. Dziś wyposażamy nasze dzieci w różnorodne umiejętności, rozwijając ich uzdolnienia niezależnie od płci. Dzieci odczuwają satysfakcję, służąc pomocą rodzicom. Zakupy mogą stać się okazją do ćwiczenia liczenia, czytania, porównywania. Wyszukiwanie produktów z kartką w ręku stanie się nie lada wyzwaniem. Dziecko uczy się, że jest potrzebne i staje się partnerem dorosłego.

Aktywnie możemy spędzać czas na basenie. Pływanie doskonale kształtuje
sylwetkę i zapobiega wadą postawy. Poza tym pływanie pobudza każdy mięsień do pracy, poprawia odporność i wydolność organizmu.

Co daje wspólnie spędzony czas?
Udział rodziców w życiu dziecka niesie z sobą niepowtarzalne efekty. Spędzając czas
z dzieckiem, rodzic przechodzi na chwilę ze swojego świata do świata dziecka, co bardzo zbliża. Wspólny czas daje okazję do kreowania sytuacji, by przekazać dzieciom ważne dla nich wartości i postawy. W zabawie łatwiej poruszyć tematy, o których niełatwo rozmawiać rodzicom z dziećmi wprost.
Tempo życia, godzenie obowiązków związanych z pracą, prowadzaniem domu
i wypoczynkiem może się okazać dużym wyzwaniem. Czasami wystarczy jednak, choć chwila zainteresowania ze strony rodzica aktualną aktywnością dziecka, by dać dziecku odczuć, że jego zabawa zostaje zauważona i doceniona.
Warto pamiętać, że dla naszych dzieci ważna jest nie ilość czasu z nimi spędzona, ale jego jakość. Jako dorośli nie będą pamiętały ilości godzin razem spędzonych, ale wspólne gotowanie, rozmowy, razem wykonaną biżuterię, rozwiązywanie łamigłówek czy wyprawy do lasu. Czas spędzony razem sprawi, że wasze dziecko będzie się lepiej rozwijać, a wy będziecie mieli satysfakcje z umacniania więzi z nimi.


Poleca pani Ewa z grupy Pyzusie

 
 
Joomla Templates: by JoomlaShack