Kwartalnik nr 9 dla rodziców i dzieci

Przedszkola Miejskiego nr 8 w Chełmie.

Luty 2018

Nasz kwartalnik „Bezpieczne Przedszkole” informuje o ważnych sprawach dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa. W naszej placówce realizujemy program „Bezpieczne Przedszkole”, którego głównym celem jest wychowanie dzieci na odpowiedzialnych dorosłych dbających o bezpieczeństwo własne i innych osób. Cel ten możemy osiągnąć wyłącznie z pomocą Rodziców, ponieważ są dla dziecka najważniejszymi osobami, z których biorą przykład, stanowią wzór i autorytet do naśladowania.

Wiem, co mam na talerzu
Okres przedszkolny jest ważnym etapem kształtowania preferencji żywieniowych dzieci i postaw prozdrowotnych związanych z prawidłowym odżywianiem. Właściwy sposób żywienia powoduje zmniejszenie ryzyka wielu chorób oraz prawidłowy i harmonijny rozwój dziecka. Dlatego tak ważna jest dbałość o dobrze zbilansowaną dietę oraz wczesne eliminowanie błędów w żywieniu. Przedszkole zapewnia aż 70% dziennego wyżywienia naszych pociech. Codzienna dieta przedszkolaka jest zgodna z piramidą zdrowego odżywiania. Dzieci mają możliwość samodzielnego przygotowywania kanapek oraz nakładania porcji odpowiadających ich apetytom. Zamiast słodyczy w menu znajdują się warzywa i owoce. Jadłospisy wskazują także ewentualne alergeny. Zatem planując posiłki domowe można wzorować się na przedszkolnym jadłospisie .
Rodzice pamiętajcie! To Wy kształtujecie zdrowe nawyki żywieniowe swojego dziecka!

Oprócz odpowiedniego odżywiania się wszyscy wiemy jak ważne jest przestrzeganie higieny oraz samodzielność dzieci w wykonywaniu różnych czynności. W pierwszych latach swojego życia dzieci uczą się wielu rzeczy poprzez obserwowanie i naśladowanie dorosłych osób (głównie rodziców). Aby dziecko prawidłowo myło ręce, zęby, aby wiedziało jak zachować się przy stole, musi być do tego wdrażane już od najmłodszych lat konsekwentnie i systematycznie. Początkowo wystarczy pokaz i dobry przykład, ale w przypadku dzieci starszych należy im wyjaśniać zasadność wykonywania prawidłowo czynności samoobsługowych. Przedszkole wspiera w tych zadaniach rodziców, uczy dzieci samodzielności i dbania o porządek w ich najbliższym otoczeniu.

W ramach programu „Bezpieczne Przedszkole” odbyło się spotkanie z intendentką i panią kucharką. Dzieci mogły dowiedzieć się, jakie produkty powinny dominować w diecie, a które powinno się eliminować ze względów zdrowotnych. Panie poruszyły również temat kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych, które w późniejszym życiu człowieka mogą go uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi.

Skip to content