„Szlakiem naszej historii”

W październiku dzieci z grupy „Pyzusie” – 4 latki – wybrały się na wycieczkę
do Muzeum Ziemi Chełmskiej, aby wzbogacić dziecięcą wiedzę oraz doświadczenia
o rodzinnej miejscowości. Celem wycieczki było również poznanie krótkiej historii swojego regionu, przybliżenie pojęć związanych z muzeum. Co to jest eksponat, ekspozycja, wystawa oraz zachęcenie dzieci do wypowiedzi na temat oglądanych eksponatów.
W muzeum na dzieci czekały panie, które zapoznały wszystkich z tematem zwiedzania i wprowadziły w klimat dawnych czasów.
Najpierw pani przewodniczka zaprosiła przedszkolaki do pierwszej sali muzealnej
i opowiedziała jak dawniej pracowali rolnicy, jak zasiewano na polu ziarna zbóż, jak zbierano dojrzałe zboże, w jaki sposób młócono i mielono ziarna, by powstała mąka. Pani przewodnik opowiedziała także dzieciom czym było rybołówstwo, jakim sprzętem posługiwano się wówczas i z czego te rzeczy były wykonane.
Zainteresowanie dzieci wzbudziły zajęcia podczas, których miały możliwość poznania, dotknięcia ręcznie wykonanych narzędzi rybackich i gospodarczych, takich jak; sieci, kosze z trzciny, drewnianą włócznię, sierp, kosę, widły z drewna cepy, beczki.
W następnych salach dzieci mogły zobaczyć i również dotknąć wielu eksponatów. Mogły zobaczyć jak wyglądały kiedyś kuchnie. Poznały także wyposażenie domu z dawnych lat
np. łóżko, kołyskę dla dziecka, ławę, stół, kredens, garnki wykonane z gliny, wiadra
oraz piec, na którym gotowano, i w którym pieczono chleb. Z wielkim zainteresowaniem oglądały stroje codziennego użytku i świąteczne, stroje ludowe oraz warsztat pracy,
na którym zostały wykonane.
Spacerując śladami chełmskiego białego niedźwiedzia przedszkolaki z pomocą nauczyciela odnajdywały budynki, miejsca na których widnieje wizerunek białego niedźwiedzia pod trzema dębami. Odwiedziły Kościół parafialny p.w. Rozesłania Świętych Apostołów, wejście do Chełmskich Podziemi Kredowych – poznały legendę o „Duchu Bieluchu”. Zawędrowały również na Plac Łuczkowskiego na starym mieście, gdzie stoi zrekonstruowana studnia miejska.

Relację przygotowała pani Ela z grupy Pyzusie