Ósemeczka Ci podpowie, jaki talent skrywasz w sobie!

23 maja 2019 r. w Chełmie rozbłysło wiele młodych talentów. Odbył się VII Festiwal Przedszkolnych Talentów „Mały Leonardo – dziecko odkrywcą historii”. Wydarzenie wpisało się w obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości i 100 rocznicy powstania Chełmskiego Muzeum. Organizatorem było Przedszkole Miejskie Nr 8, Katedra Pedagogiki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie oraz Muzeum Ziemi Chełmskiej. Myśl przewodnia, która towarzyszyła nam podczas prezentacji artystycznych i warsztatów to:   „Żywa historia Chełma elementem naszej tożsamości narodowej i teraźniejszości”.
W każdym dziecku drzemie mały Leonardo, Leonardo da Vinci, człowiek o nieprzeciętnych talentach, nieposkromionych marzeniach, autor ponadczasowych wynalazków. Podczas Festiwalu, możliwe było przedstawienie wszelkich form wyrazu artystycznego, poczynając od piosenki, przez recytację, teatr, taniec, zaprezentowanie dorobku plastycznego – „Talent jest jak diament, który trzeba oszlifować”, każdy talent jest wyjątkowy. Celem i naczelną ideą przedsięwzięcia jest: promowanie młodych talentów, rozwój twórczej ekspresji, pobudzanie aktywności innowacyjnej, rozwijanie zainteresowań dzieci, promowanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego. Na scenie zaprezentowały się dzieci o talentach muzycznych, tanecznych, aktorskich. Na holu mogliśmy podziwiać pracę przedszkolnych artystów – plastyków – „Nasze miasto pełne zabytków”. Jak Leonardo na nowo odkrywają historię, dawne i bardziej współczesne dzieje naszego miasta. Barwne prezentacje, spektakle, potwierdziły, że nasze miasto jest wyjątkowe, a jego dzieje są ściśle związane z losami naszej ojczyzny. Organizatorzy ponadto pragnęli zwrócić uwagę, że dziecięca pasja, zamiłowania prowadzą do kształtowania i rozwijania zainteresowań, talentu, geniuszu. Chętnie poznajemy, zgłębiamy tajemnice tego, co nas naprawdę interesuje i fascynuje, co kochamy. Dlatego warto od najmłodszych lat wspierać te zdolności dziecka, które sprawiają mu radość i dają satysfakcję. Festiwal daje możliwość zaprezentowania wyjątkowych młodych artystów i odkrywców, którzy swoim talentem zachwycają wszystkich.
Małych artystów gościł Instytut Neofilologii PWSZ. Podczas festiwalu prezentowały się utalentowane dzieci ze wszystkich chełmskich przedszkoli miejskich i niepublicznych. Podczas festiwalu panowała atmosfera świetnej zabawy, występy wzbudzały żywiołowy aplauz publiczności. Przed publicznością wystąpiło około 140 dzieci. Występy na scenie miały na celu umożliwienie przeglądu ekspresji artystycznych grup dziecięcych prezentujących marzycieli i odkrywców oraz stworzenie warunków sprzyjających zgodnej zabawie. Wszyscy uczestnicy wzięli udział w warsztatach plastycznych rozwijających zdolności i kreatywność poprzez twórcze działanie. Przedszkolaki odwiedziły kącik „muzealny” prowadzony przez kustosza muzeum, bawiły się w kodowanie na matach.
Na widowni obok przedszkolaków zasiedli pracownicy naukowi PWSZ, przedstawiciele Urzędu Miasta i Muzeum Chełmskiego, LSCDN, Kuratorium, dyrektorzy przedszkoli i rodzice.

Na wszystkich uczestników czekał też słodki poczęstunek w patio przygotowany przez wspaniałe mamusie z Przedszkola Miejskiego Nr 8 w Chełmie.

24 maja odbył się Dzień Młodego Naukowca w Centrum Lotniczym PWSZ w Depułtyczach pod patronatem Centrum Nauki Kopernik.Organizatorem było Przedszkole Miejskie Nr 8 w Chełmie – KMO „Pchełki” oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie.
W trakcie festiwalu klubowicze zademonstrowali różne pomysły, rozwiązania problemów badawczych, samodzielnie przedstawiali eksperymenty, zdobywali nową wiedzę matematyczno-przyrodniczą. Na Święcie Nauki zaprezentowało się 16 klubów KMO, łącznie wzięło w nim udział ponad  600 przedszkolaków i uczniów ze szkół podstawowych i średnich – prawdziwe Święto Nauki.
Podczas obu festiwali młodzi marzyciele, odkrywcy potwierdzili swój ogromny potencjał, wiedzę, umiejętności, a przede wszystkim niezwykłe zaangażowanie w realizowaniu swoich pasji. Uczestnicy festiwali otrzymali pamiątkowe statuetki i dyplomy oraz drobne upominki od organizatorów. Imprezy festiwalowe to doskonała forma integracji społeczności przedszkolnej i studenckiej, zachęcająca do dalszej współpracy.
Festiwale odbyły się pod patronatem Rektora PWSZ w Chełmie prof. Arkadiusza Tofila, Prezydenta Miasta Chełm Jakuba Banaszka. Patronat medialny objęły: Radio BON TON oraz Super Tydzień Chełmski.

Relację przygotowała pani Bożena Komenda