„Już przedszkolak wie, że świat sprząta się”

Wrzesień jest tym miesiącem, w którym w całej Polsce odbywa się Ogólnopolska Akcja Sprzątanie Świata – w naszym przedszkolu też. Nasze przedszkolaki zaopatrzone w rękawice i worki zaangażowały się tę akcję. Dzieci młodsze pomagały porządkować przedszkolny ogród, starsze zaś wyszły poza teren przedszkola – sprzątały drogę na „chełmskie kredówki”, gdzie zebrano kilka worków śmieci. Dzięki temu zrobiło się czysto i przyjemnie.
Wiek przedszkolny to okres wzmożonej aktywności emocjonalnej i poznawczej. Dlatego już w tym wieku należy dziecku ukazać potęgę i piękno otaczającego świata, wzbudzić w dziecku pozytywne uczucia takie jak odpowiedzialność za siebie i środowisko przyrodnicze. Głównym celem tej akcji było ukazanie dzieciom skutków „zaśmiecania świta”, wyjaśnienie konieczności ochrony środowiska, recyklingu. Mamy nadzieje ze w ten sposób zdobyte doświadczenia w przyszłości zaowocują dobrymi ekologicznymi nawykami.
Poznanie świata za pomocą działania jest sprawa naturalną. Jako motto w pracy z dziećmi przedszkolnymi warto pamiętać słowa chińskiego przysłowia
Słyszę – zapominam
Widzę – pamiętam
Czynię – rozumiem
Po posprzątaniu, dzielne i pełne zapału przedszkolaki wraz z nauczycielkami wyruszyły do upiększania naszego ogrodu. Przedszkolaki posadziły piękne wrzosy, które otrzymały za zebrane baterie, uczestnicząc w akcji „Bateria świeci, a nie śmieci”. Akcja ta ma na celu wzbudzanie wśród dzieci i rodziców świadomości zagrożenia płynącego z zanieczyszczenia środowiska różnego typu odpadami. Akcję koordynują Bożena Komenda i Agata Szykuła