Święto Niepodległości

PAMIĘTAMY 11.11.1918
Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. W Przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, miłości i przywiązania do Ojczyzny, do ziemi rodzinnej. Uczymy szacunku do polskich symboli: godła i biało – czerwonej flagi . Przedszkolnym obchodom Święta Niepodległości towarzyszyło wiele wydarzeń. Pojawiło się specjalne wydania przedszkolnego pisemka „Pyzowe Wieści”. Dzieci wykonały chorągiewki, kotyliony, uczyły się hymnu i pieśni patriotycznych. 08.11.2019 w naszym Przedszkolu odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości, którą przygotowały dzieci z najstarszej grupy „Artystów” wraz z paniami: Anną Fidler – Trus i Anetą Rul vel Sochacz. Akademia rozpoczęła się od powitania zebranych gości. Podczas występu, dzieci recytowały wiersze patriotyczne, opowiadające o historii Polski, ale także te, tłumaczące sens współczesnej polskości oraz podkreślające piękno ojczyzny. Włączając się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu” o godzinie 11:11 wspólnie, wszystkie dzieci i panie w przedszkolu dumnie odśpiewały hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”.

Tego dnia  odbył się  pokaz mody patriotycznej. Dziewczynki  wspaniale prezentowały się w białych sukniach przepasane czerwoną wstążką lub w biało- czerwonych kreacjach.  We włosach miały biało – czerwone kokardki. Chłopcy natomiast zaprezentowali się w galowych strojach z biało – czerwoną kokardą zamiast krawata.

8 listopada – dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 8 w Chełmie, przybrane w barwy narodowe świadczyły przechodniom o swojej dumie z przynależności do narodu polskiego. Wszystkie grupy od maluszków aż po starszaki, wzięły udział w Patriotycznym Korowodzie Radości ze świadomością, że są pełnoprawnymi obywatelami Polski i Europy, że wnoszą do niej wiele pozytywnych wartości.

Z okazji obchodów Święta Niepodległości „Artyści” wzięli udział w konkursie grupowym na wykonanie „Rodzinnego Kotylionu”. Wszystkie dzieci przyniosły wykonane wspólnie z rodzicami biało – czerwone kotyliony do przedszkola, które zostały umieszczone na tablicy „Małego Artysty”. Prace dzieci zostały nagrodzone drobnymi upominkami.

Nasze sześciolatki reprezentowały „Ósemeczkę”  w korowodzie „Młody Chełm śpiewa patriotycznie” zorganizowanym przez Urząd Miasta Chełma  i Młodzieżową Radę Miasta w dniu 12.11.2019.Korowód Przedszkolaków wyruszył spod Bazyliki na Plac Łuczkowskiego. Tu wraz z dziećmi i młodzieżą odśpiewano hymn oraz pieśni patriotyczne. 

Święto Niepodległości stało się bardzo radosnym wydarzeniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie na zawsze w pamięci naszych „Małych Patriotów”.