„NAJPIĘKNIEJ CZYTA MAMA I TATA”

„Głośne czytanie to klucz do mądrości” – gratulujemy RODZICOM
Od dawna wiadomo, że najpiękniej czyta mama i tata, dlatego zaprosiłyśmy Rodziców do konkursu „Najpiękniej czyta mama i tata”, aby głośno czytali swoim pociechom – ciekawe, mądre i zabawne książki. W okresie naszego bycia „RAZEM – ALE OSOBNO” jesteśmy z naszymi dziećmi duchem, czytamy im, bawimy się z nimi, rozmawiamy o życiu, gimnastykujemy się, śpiewamy, wykonujemy wspólnie różne prace na rzecz domu i rodziny. Nade wszystko okazujemy dzieciom miłość, cierpliwość, uwagę, uczymy je wartości. Pokazujemy im, że nie tylko komputery i telewizja mogą dostarczać emocji, ale że prawdziwą radość i nowe umiejętności można czerpać z przebywania z bliskimi. W dzisiejszym świecie coraz więcej jest zdarzeń, które świadczą o głębokim kryzysie wartości moralnych. Ważne jest, by już dzieci w wieku przedszkolnym rozumiały, czym są i czemu służą wartości. „Tydzień Czytania” poświęciliśmy najistotniejszym „życiowym drogowskazom”, czytając wartościowe książki. Każda okazja do promowania i wspierania czytelnictwa wśród najmłodszych jest ważna, szczególnie tu gdzie dziecko nabywa świadomości potrzeby obcowania z książką. Często to czas, gdy prowadzimy bezpieczne oswajanie wyobraźni oraz przeżywanie trudnych emocji. Rodzice Pyzusi poprzez głośne czytanie dzieciom w domu, budują mocną więź między starszymi a dzieckiem. Uczą myślenia, rozumienia ludzi, świata. Wspólne czytanie pomaga najmłodszym zrozumieć świat i siebie, uczy ich języka oraz rozwija wyobraźnię. Różne bajki sytuacyjne dostarczają wzorców zachowań oraz pomagają niwelować niechciane postawy w zachowaniu dziecka. Maluch zdobywa więc pierwsze autorytety i wzory do naśladowania. Wraz z bohaterami uczy się rozpoznawania i nazywania emocji, nie tylko własnych – zauważa również cudze uczucia, dzięki czemu staje się empatyczny. Z pomocą literatury dziecko zaczyna budować swój własny system wartości. Wspólna lektura pomaga rozwijać umiejętności lingwistyczne. Zauważamy tylko to, co potrafimy nazwać. Niezwykle ważne dla poznawania świata jest zatem słownictwo – nie ma lepszego sposobu na rozwijanie jego zasobu aniżeli czytanie. Ważne, że nie są to tylko słowa, ale też konteksty, w jakich są one umieszczane. Obok korzyści leksykalnych, dziecko uczy się poprawnej konstrukcji zdań – to pierwsze zetknięcie z gramatyką pozwala malcowi na przyswojenie paradygmatów języka ojczystego. Wspólna lektura pomaga też wyrobić w dziecku nawyki czytelnicze – chętniej będzie sięgało w przyszłości po samodzielną lekturę. A kiedy to już nastąpi – łatwiej będzie uczyć się liter oraz ortografii.
Czym skorupka za młodu…Dziecko uczy się przez obserwację. Samo tłumaczenie, że warto czytać książki, nie przekona nastolatka, który widział zawsze rodziców siedzących na kanapie przed telewizorem. Czytajmy swojemu dziecku, ale róbmy to także dla siebie. Nigdy nie jest za wcześnie, by zacząć czytać dziecku i nigdy nie jest za późno, by zacząć czytać samemu sobie.
„NAJPIĘKNIEJ CZYTA MAMA I TATA” – laureaci konkursu
1. Mama Milenki i Kuby Kudyba
2. Tata Milenki i Kuby Kudyba
3. Tata Maćka i Tymka Witkowskich
4. Mama Natalii Rucińskiej
5. Mama dawida Ogórek
6. Mama Oliwki Czepielewskiej
7. Tata Kuby Wołosiuka
8. Mama Miłosza Prokopczuka
9. Mama Wojtka Kurczewicza
10. Tata Julki Turas
11. Mama Oli Haponiuk
12. Tata Oli i Julki Haponiuk
13. Tata Patryka
14. Mama Amelki Mączka
Dyplomy można wydrukować w domu, jeżeli ktoś potrzebuje wydrukowania to bardzo chętnie to zrobimy, jak spotkamy się w przedszkolu. Dziękujemy za zaangażowanie i zapraszamy do kolejnych konkursów.

Najpiękniej czyta mama i tata – dyplom.