Przedszkole zapewnia:

 • Atrakcyjne formy zabaw i zajęć wspierane innowacyjnymi metodami pracy zawartymi w programach własnych i innowacyjnych
 • Wykwalifikowaną , doświadczoną i oddaną w swojej pracy kadrę pedagogiczną
 • Ciepłą, serdeczną atmosferę w stosunku do każdego dziecka
 • Pobyt dziecka w estetycznych salach, bogato wyposażonych w zabawki i pomoce dydaktyczne
 • Doradczą i wspierającą funkcję wobec rodziny w działaniach wychowawczych, dydaktycznych i opiekuńczych
 • Pomoc psychologiczną i pedagogiczną w ramach ścisłej współpracy z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną
 • Zajęcia dodatkowe:
  • rytmiczno – umuzykalniające
  • nauka języka angielskiego
  • religia
  • zajęcia korekcyjno – kompensacyjne prowadzone w przedszkolu
  • zajęcia nauki pływania na basenie w Zespole Szkół nr 8
  • plastyczne
  • teatralne
  • taneczno – muzyczne
  • ekologiczne
  • rekreacyjno – sportowe
  • zajęcia Klubu Młodego Odkrywcy
  • zajęcia z zakresu kształcenia regionalnego

Oferujemy również:

 • dodatkowe, bezpłatne zajęcia taneczne, teatralne, plastyczne
 • dalekie i bliskie wycieczki edukacyjne
 • spotkania okolicznościowe w gronie rodzin oraz z zaproszonymi gośćmi
 • bezpłatną opiekę logopedyczną
 • zajęcia z informatyki – nauka podstaw obsługi komputera

Co nas czeka?

3.12- Spotkanie z górnikami w przedszkolu

5.12- Dinozaury –  wirtualne podróże- świat widziany przez okulary VR- grupy Odkrywcy i Artyści

6.12- Spotkanie z Mikołajem

7.12- kolędowanie i warsztaty świąteczne  z zespołem Ostoja

14.12- „Koncert dla Jezuska”- spotkanie wigilijne dla zaproszonych gości połączone z konkursem kolęd i pastorałek- gospodarze grupa Artyści

17.12- Koncert Kolęd w Państwowej Szkole Muzycznej – grupy Odkrywcy i Artyści

 

Kim był Święty Mikołaj

Imię Mikołaj pochodzi z greki i składa się z dwóch części: „nike – zwyciężać” i „laos– lud”.
Mikołaj z Miry, Święty Mikołaj, znany również jako Mikołaj z Bari – święty katolicki  i prawosławny. Najstarsze o nim przekazy pochodzą z VI wieku. Według średniowiecznej hagiografii żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry w Licji, wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebujący. Został pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom. Mikołaj był jedynakiem i odziedziczył bardzo duży majątek po rodzicach. Mógł żyć w luksusie, ale wolał jednak pomagać biednym i potrzebującym i tak właśnie rozdał całe swoje bogactwo. Jakie prezenty dostawały od niego dzieci? Najczęściej obdarowywał je chlebem, orzechami, pieniążkami na słodycze i książkami, krzyżykami, świętymi obrazkami, tabliczkami, ptaszkami w klatce a nawet i … rózgą.  Był człowiekiem dobrym, pobożnym, miłosiernym, dlatego mieszkańcy Miry wybrali go na swojego biskupa. Dzisiejszy Mikołaj to bardzo sympatyczny staruszek, z długą białą brodą i zaokrąglonym brzuchem, w czerwonej kapocie i czapce z pomponem.
Mieszka w Laponii lub na biegunie północnym. Każdego roku 6 grudnia oraz w okresie Świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom jak również dorosłym prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Postać Mikołaja wywołuje uśmiech na twarzy dzieci, daje im wiele szczęści i radości.  Każdy z nas może zostać „Świętym Mikołajem” biorąc udział w organizowanych akcjach charytatywnych, zaszczepiamy zarówno w sobie jak i w dzieciach chęci pomagania potrzebującym, dzielenia się i dawania, dostrzegania problemów, kłopotów i trudnej sytuacji innych ludzi, tolerancji, życzliwości i współczucia dla drugiego człowieka.
Przygotowała pani Ela z grupy Pyzusie

ZBIÓRKA DARÓW ŚWIĄTECZNYCH DLA RODAKÓW NA KRESACH!!!

Na kresach wschodnich żyje wielu naszych Rodaków, którzy w czasie Świąt Bożego Narodzenia czekają na prezenty z Ojczyzny. To najważniejsza chwila w roku, kiedy łączą się ludzie, których rozdzieliła historia. Przedszkole organizuje zbiórkę świątecznych darów dla Polaków mieszkających za wschodnią granicą.
Zwracamy się z prośbą:
„PODARUJCIE PACZKĘ NA KRESY”
Będzie to nie tylko świąteczny upominek, ale również, wyraz pamięci o tych, którzy nie z własnego wyboru muszą żyć na obcej ziemi. Zebrane upominki trafią do polskich wsi, szkół i parafii na Ukrainie i Wileńszczyźnie – wszędzie tam, gdzie biją stęsknione polskie serca. Potrzebne są: słodycze, kawa, herbata, środki czystości, materiały piśmienne (dla uczniów), zabawki (szczególnie maskotki nowe lub w bardzo dobrym stanie).

Dziękujemy bardzo

Adwentowe przygotowania – czas zacząć…

Choć Boże Narodzenie w naszych domach odbywa się według od dawna ustalonego rodzinnego scenariusza, za każdym razem pragniemy, by było ono niezapomniane i pełne magii. Aby święta były udane i autentycznie przeżywane przez wszystkich członków rodziny, również najmłodszych, warto pamiętać o kilku rzeczach:

1. Opowiedz dziecku o tradycji świąt Bożego Narodzenia
Zapewne każdemu z nas, rodziców, zależy na tym, by święta malcowi nie kojarzyły się wyłącznie z prezentami. Dlatego też przygotowania do nich warto zacząć od sfery duchowej. Opowiedz malcowi o Dzieciątku Jezus, poczytajcie wspólnie o Jego narodzinach, opowiedz, dlaczego obchodzimy święta, dlaczego ubieramy choinkę, i zbieramy się przy wspólnym stole. Chwile przygotowań można też poświęcić rozmowie o świątecznych tradycjach, pośpiewać kolędy, wyjaśnić dziecku, o co tak naprawdę chodzi w czasie tych najbliższych dni – dlaczego przygotowujemy właśnie takie potrawy, czemu akurat dwanaście? W końcu, dlaczego pod obrus wkładamy sianko i stawiamy pusty talerz. Dziecko chętnie wysłucha także historii o tym, jak my pamiętamy własne święta jako dzieci – czy spędzaliśmy je tak samo, o jakich prezentach marzyliśmy – to wszystko nie tylko składa się na klimat świąt, ale pozwala budować wzajemną więź. Tak spędzony czas sprawi, że oczarujemy dzieci świątecznym klimatem i nauczymy, że w świątecznym, gorącym okresie, to czas spędzony
z rodziną jest najważniejszy.

2. Czekając na cud….
Okres przedświąteczny to czas oczekiwania… Już od początku grudnia zaczynamy odliczanie dni do Wigilii. Koniecznie zaopatrz (kup lub wykonaj własnoręcznie) dziecko w Kalendarz Adwentowy (tylko uważaj, by nie zjadło wszystkich schowanych w nim cukierków już pierwszego dnia) i razem odliczajcie dni pozostałe do Świąt.

3. „Wśród nocnej ciszy…”
Aby móc „zabrzmieć świątecznym chórem” po kolacji bożonarodzeniowej, zaopatrz się
w płytę z nagraniami kolęd oraz teksty (jeśli dziecko potrafi już czytać). Śpiewajcie razem przy różnych okazjach, a na pewno, zanim nadejdą Święta, malec zapamięta niejedną z nich i podczas rodzinnej kolacji będzie czuł się pełnowartościowym członkiem chóru.

4. Prezenty prosto z serca…
Nawet kilkulatek wie, że Boże Narodzenie to szczególny czas, kiedy ludzie się obdarowują prezentami. Warto wykorzystać tę okazję i nauczyć dziecko, że najlepsze prezenty to te, które zostały wykonane własnoręcznie. Razem poszukajcie dobrych pomysłów na świąteczne prezenty, i zanim rozpocznie się gorączkowa świąteczna krzątanina, zajmijcie się rysowaniem, wycinaniem i klejeniem.

5. Choinka jak ze snu…
Dom bez świątecznych ozdób? Na pewno nie ma takich… Wspólne przygotowywanie ozdób na choinkę, wycinanie śnieżynek, robienie aniołków i Mikołajków, klejenie nieskończenie długiego łańcucha z papieru – to nie tylko przyjemne, ale i rozwojowe zajęcie dla dziecka. A przy okazji na tyle wciągające, że najprawdopodobniej uda ci się spędzić kilka wolnych od dziecięcej wrzawy chwil.

6. „W żłobie leży…”
Świąt nie może być również bez szopki bożonarodzeniowej. Koniecznie znajdźcie w swoim mieście najładniejszą i najbardziej okazałą szopkę. Warto ją również zrobić z dzieckiem własnoręcznie i ustawić obok choinki. Pomysłów i materiałów, z których można ją wykonać, jest mnóstwo.

7. „Z cukru był król, z piernika paź, królewna z marcepana…”
Trudno wyobrazić sobie święta bez zapachu piernika i innych pyszności. Warto do tych przyjemniejszych przygotowań wciągnąć malca i dać mu zadanie, które wykona z łatwością – na przykład wycinanie piernikowych postaci, a później lukrowanie i ozdabianie według własnego pomysłu.

8. Nakrywanie do stołu…
Wbrew pozorom nawet trzylatek może być pomocny w ostatnich przygotowaniach do wigilijnej uczty. Oczywiście zależy to od tego, jakie zadanie zostanie mu powierzone. Malec z łatwością poradzi sobie z układaniem sztućców, serwetek, rozmieszczaniem ozdób na stole. Wspólne przygotowywanie stołu może być również świetną okazją ku temu, by nauczyć dziecko podstaw savoir-vivru. Pamiętajcie o pustym miejscu przy stole dla zbłąkanego wędrowca.

9. Świąteczne życzenia…
Wydawałoby się że składanie życzeń najbliższym jest czynnością bardzo łatwą, ale nie do końca tak jest, bowiem nawet część dorosłych nie potrafi robić tego dobrze i uwolnić się od formułki: zdrowia, szczęścia, pomyślności. Jeśli chcemy, by nasze dziecko nie stało bezradnie przed babcią składającą mu życzenia z opłatkiem w ręku – zawczasu go tej czynności nauczmy. Pamiętajmy także o tym, by życzenia płynęły prosto z serca.

10. Rodzinne zabawy…
Kiedy każda ze świątecznych potraw zostanie skosztowana, a emocje trochę opadną, kolędy zostaną odśpiewane, prezenty odpakowane – czas na zabawę. I nie chodzi tu o taką zabawę, kiedy dzieci udają się do swojego pokoju z pełnymi naręczami prezentów i próbują zagospodarować sobie czas. Świąteczny czas ma być dobrem wspólnym, i warto te wspólnie spędzone chwile wykorzystać do tego, aby w naszych domach zapanowały prawdziwe święta! Wszystkie zabawy mają jeden cel – spędzić wyjątkowy czas z dzieckiem i zadbać o więź. To, jak spędzimy święta Bożego Narodzenia zależy tylko od nas, ale miejmy na uwadze to, że chwile spędzone razem stają się twardym fundamentem wieloletniej rodzinnej tradycji.

podpowiada pani Bożenka z grupy Skrzatów

 

W ŚWIĄTECZNYM NASTROJU

Od Świąt Bożego Narodzenia dzieli nas już tylko kilka dni. Jednak nie wszystkim ten czas mija równie szybko. Nasze pociechy na pewno nie mogą doczekać się Wigilii i rozpakowywania prezentów. Przedstawiamy kilka pomysłów na grudniowe zabawy z dzieckiem, które umilą czas i pozwolą maluchom włączyć się w przedświąteczne przygotowania.
Podczas gorączkowych przygotowań do Świąt łatwo zapominamy, że liczy się przede wszystkim czas, który możemy spędzić wspólnie z pociechami. Doskonałym pomysłem dla wszystkich rodziców są grudniowe zabawy z dziećmi, które sprawią, że maluchy będą szczęśliwe i poczują prawdziwą magię Bożego Narodzenia. odniosła atmosfera podczas wigilii, choinka, prezenty, to coś, czego nie mamy na co dzień. Dlatego Boże Narodzenie dla dzieci jest tak ważnym wydarzeniem, na które czekają z niecierpliwością. Warto mieć w zanadrzu kilka pomysłów na bożonarodzeniowe zabawy dla dzieci, wprowadzające maluchy w świąteczny nastrój.

Świąteczna kartka
Wysyłanie świątecznych kartek z życzeniami to tradycja warta pielęgnowania. Pięknie wykonana bożonarodzeniowa pocztówka, będzie wyjątkową pamiątką dla osoby, która ją otrzyma. Przygotowywanie świątecznych kartek to świetna zabawa dla malucha na długi zimowy wieczór. Do przygotowania świątecznej kartki wystarczą sztywne, kolorowe kartony oraz drobiazgi ze sklepu papierniczego, takie jak świąteczne naklejki, kokardki, brokat czy kredki. Warto także zaopatrzyć się w wycinający różne kształty dziurkacz. Aby otrzymać kartkę, karton wielkości A4 należy złożyć na pół, a jego pierwszą stronę ozdobić według uznania. Na koniec wystarczy napisać życzenia, włożyć kartki do kopert i wysłać bliskim! Dekorując wspólnie bożonarodzeniowe kartki – to świetny sposób na przemycenie tradycji i wartości, o których warto mówić dziecku od najmłodszych lat.

Pierniczki choinkowe
Wspólne pieczenie ciast z dzieckiem to dla większości maluchów bardzo radosne doświadczenie. Pamiętajmy jednak, aby dać dziecku swobodę działania – pozwólmy mu działać, a nie tylko przyglądać się jak gotują rodzice czy dziadkowie. Jeżeli nie pozwolimy dziecku aktywnie uczestniczyć w gotowaniu, szybko się tym znudzi. A przecież nawet małe dziecko nie powinno mieć problemów z takimi czynnościami jak podawanie składników, mieszanie czy wykrawanie ciasteczek za pomocą foremek. Każdy malec będzie mógł zaprojektować własne ciasteczko. Nasza pociecha będzie zachwycona wycinaniem kształtów aniołków, gwiazdek i dzwoneczków z ciasta. Przed upieczeniem można zrobić dziurkę, przez którą później przewiążemy nitkę. Gdy ciasteczka będą gotowe, wspólnie z maluchem udekorujmy je lukrem i kolorowymi posypkami, tworząc w ten sposób najpiękniejszą choinkową ozdobę. Jeśli odpowiednio zainteresujemy malucha – zrobi wszystko, o co poprosimy. Wystarczy jeszcze tylko kilka komplementów, dzięki którym dziecko poczuje, że jego wysiłek został doceniony i możemy liczyć na pomoc w kuchni nie tylko od święta. Zauważajmy więc starania oraz wysiłek dziecka i czerpmy radość ze wspólnie spędzonego czasu.
A oto przepis na pyszne pierniczki od babci naszego Stasia z grupy Skrzatów
Składniki:
50 dkg sztucznego miodu
25 dkg margaryny
15 dkg cukru
4 jajka
1 kg mąki pszennej
1 torebka proszku do pieczenia
2 torebki przyprawy do pierników.
Miód rozpuścić w rondelku, dodając margarynę i przyprawę do piernika.10 dkg cukru gotujemy z odrobiną wody i tak powstały karmel łączymy z miodem, margaryną i przyprawą, całość studzimy. Żółtka oddzielamy od białek i ucieramy z resztą cukru, Dodajemy do nich masę z karmelem. Następnie cały czas ucieramy, wsypujemy proszek do pieczenia i przesianą mąkę. Pozostałe białka ubijamy na pianę, którą dodajemy do ciasta. Wszystkie składniki mieszamy i wyrównujemy. Wierzch ciasta posypujemy mąką i zostawiamy na noc. Następnego dnia wałkujemy ciasto na grubość ok. 0,5 cm, wycinamy foremkami dowolne kształty. Pierniki układamy na wysmarowanej tłuszczem blaszce pieczemy w średnio nagrzanym piekarniku. Po upieczeniu dekorujemy je w dowolny sposób. Smacznego!

Bożonarodzeniowe aniołki
Podczas świąt Bożego Narodzenia w żadnym dziecięcym pokoju nie może zabraknąć aniołków. Im ich będzie więcej, tym lepiej. Zrobienie tej postaci jest bardzo proste – wystarczy zrolować w kształt stożka arkusz białego, złotego lub srebrnego kartonu. Na jego szczycie mocujemy buzię aniołka, narysowaną przez dziecko, a w jednej trzeciej wysokości, wycięte z papieru skrzydła. Zadaniem malucha będzie ozdobienie anioła – może to zrobić przyklejając na niego kawałki waty, malując farbami lub posypując brokatem. Warto wykonać kilka aniołków różnej wielkości, a następnie ustawić je w widocznym miejscu, by tworzyły oryginalną świąteczną dekorację!

List do Mikołaja
Każde dziecko chce otrzymać wymarzony prezent od Świętego Mikołaja. Najlepszym sposobem na to, by Mikołaj poznał marzenia maluchów jest wysłanie listu, który od początku do końca powinien być napisany rączką malucha. W liście do Mikołaja powinien znaleźć się zwrot grzecznościowy, kilka słów o nadawcy, a dopiero później wykaz świątecznych życzeń. List koniecznie trzeba ładnie ozdobić, na przykład rysując swoją podobiznę czy wymarzony prezent. Jeśli maluch jeszcze nie potrafi pisać, może w tym wyręczyć go rodzic, który zanotuje wszystko, co powie dziecko.

Jadalne choinki to hit świątecznego stołu
Składniki potrzebne aby zrobić choinki z wafelków do lodów:
– wafelki do lodów w kształcie rożka
– cukier puder
– zielony barwnik spożywczy
– najróżniejsze ozdoby: małe kolorowe drażetki, błyszczące posypki, perełki, itp.

Jak zrobić choinki z wafelków do lodów:
Cukier puder mieszamy z wodą i robimy gęsty lukier. Dodajemy zielony barwnik spożywczy i mieszamy, aż do uzyskania koloru choinki. Smarujemy wafelki do lodów zielonym lukrem za pomocą pędzelka.
Dekorujemy choinki kolorowymi posypkami i cukiereczkami.

Bożonarodzeniowa szopka                                                                                                                                          Bożonarodzeniowa szopka to nieodłączny element świątecznej tradycji. Dlatego jej wykonanie będzie dobrym pomysłem zabawy na Boże Narodzenie dla najmłodszych. Materiały, z których można zrobić figurki są naprawdę dowolne – plastelina, masa solna, papier czy klocki Lego to podstawowe materiały dla małego budowniczego. Szopkę świetnie będzie udawać odpowiednio ozdobione i wyłożone siankiem pudełko po butach. Można także pozwolić maluchowi, aby oprócz tradycyjnych bohaterów sceny betlejemskiej, ustawił również postacie, jakie tylko sobie wymyśli. W ten sposób powstanie naprawdę wyjątkowa szopka.

Bożonarodzeniowy lampion
Wykonanie bożonarodzeniowych lampionów to świetna zabawa dla całej rodziny. Wystarczy przygotować arkusze sztywnego kartonu, które należy złożyć wzdłuż i przeciąć. Na powstałych w ten sposób paskach, wytnijcie różne kształty, np. dzwoneczki, gwiazdki lub choinki (jeżeli dziecko nie potrafi posługiwać się nożyczkami, wykorzystajcie dziurkacze wycinające podobne kształty). Od wewnętrznej strony przyklejcie cienką kolorową bibułkę, a na koniec zepnijcie papier w rulon. Teraz wystarczy tylko włożyć do środka świecę do podgrzewacza – i bożonarodzeniowy lampion gotowy. Uwaga! Świeczkę koniecznie trzeba zabezpieczyć tak, aby płomień nie mógł dosięgnąć kartki. Najlepiej będzie umieścić ją na przykład w niewysokiej szklance.

Świąteczne kalambury
Siedząc przy świątecznym stole można zdecydować się także na zabawy kreatywne, które nie będą wymagały dużej przestrzeni. Jedną z nich są świąteczne kalambury. Wszyscy domownicy i goście dzielą się na dwie drużyny. Każda drużyna wybiera ochotnika, który będzie musiał przekazać jej jakieś hasło związane ze świętami. Te losujemy z miski (hasła przygotowujemy wcześniej). Wygrywa ta drużyna, która zgadnie większą liczbę haseł. Jeżeli nasze dziecko lubi śpiewać, zaproponujmy mu świąteczne karaoke. To świetne urozmaicenie świątecznego spotkania, dzięki któremu dzieci poznają nowe kolędy i nauczą się integracji z otoczeniem.
II wersja polega na odgadywaniu co kryje się w worku Mikołaja. Każda osoba biorąca udział w grze, „wymyśla” jeden prezent, a następnie za pomocą dźwięków i gestów opisuje go. Zabawa trwa dopóty, dopóki wszyscy nie przedstawią swoich pomysłów.

Wyścig zaprzęgów
Przejedzeni świątecznymi potrawami, powinniśmy zadbać o chwilę ruchu. A jak się ruszać, to w formie zabawy! Jedną z zabaw ruchowych jest wyścig zaprzęgów reniferów. Zabawa polega na dobraniu się w dwie grupy (najlepiej, by w każdej z nich znalazło się dziecko) i przygotowaniu toru przeszkód. Każda z grup ustawiając się gęsiego musi pokonać ustawione przeszkody. Pierwsza drużyna, która dociera do mety – wygrywa. Zabawa ta świetnie sprawdzi się na zewnątrz, jeśli świąteczna aura na to pozwoli.

Zabawy z dzieckiem to świetny sposób na umilenie sobie i pociechom oczekiwania na pierwszą gwiazdkę. To też okazja do doskonałej zabawy, którą na pewno każdy będzie długo wspominał. Świąteczny czas jest wyjątkowy! Wspólnie spędzone chwile z rodziną, pyszne potrawy i prezenty – to wszystko składa się na niepowtarzalny klimat świąt, który nasze dziecko zapamięta już na zawsze.

Proponuje pani Bożenka z grupy Skrzatów

Co słychać w Klubie Młodego Odkrywcy?

Witaj, Młody Naukowcu.
Odkrywamy zimowe zjawiska atmosferyczne – zabawy ze śniegiem, obserwacje, proste doświadczenia.
Czy wiesz:
• Jak powstają gwiazdki śniegowe i że każda gwiazdka jest inna?
• Możesz obserwować gwiazdki śniegowe wykorzystując lupę.
• Dlaczego zimą pada śnieg?
• Czym się różni śnieg od gradu?
• Jakie zjawiska i procesy związane są z dziejami Ziemi.
• Poznasz świat gadów – dinozaurów ich różnorodność.
• Dowiesz się dlaczego dinozaury wyginęły?
• Jakie skarby kryje Ziemi? – kreda, sól, jak powstały i do czego służą?
• Co to jest zjawisko krystalizacji.
• Jak zrobić ciasto piernikowe? Dlaczego ciasto rośnie? Co potrafi proszek do pieczenia i soda.

Ruszymy szlakiem naszej historii aby dowiedzieć się:

• Czy nasze miasto powstało 100 lat temu, a może więcej?
• Zajęcia warsztatowe w muzeum (dział archeologii) – szukanie odpowiedzi na pytania: Kiedy powstało nasze miasto?
• Skąd tyle kredy pod Chełmem?
• Dlaczego mówimy „kreda – chełmskie białe złoto”.
• Czy był i jak wyglądał chełmski Mikołaj 100 lat temu” – zajęcia w muzeum.
• Boże Narodzenie 100 lat temu w Chełmie – Czy były choinki? Jak były przystrojone? Jakie potrawy królowały na stołach? Zwyczaje i obyczaje.

Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziesz podczas wspólnych wycieczek, zabaw i zajęć.

Jak uczyć dzieci patriotyzmu?

Jak kształtować uczucia patriotyczne i przywiązanie do rodzinnego kraju u malucha, dla którego pojęcie ojczyzna jest czymś kompletnie abstrakcyjnym? Przyjrzyjmy się dokładniej poszczególnym kwestiom.
Patriotyzm
Niektórym rodzicom określenie patriotyzm wydawać się może przestarzałe i niemodne, ale muszą pamiętać, że w dobie powszechnej globalizacji, gdy następuje zanik przejrzystej hierarchii wartości i upadek autorytetów, wprowadzających harmonię wśród tego, co ważne, a co nieistotne, dziecko może mieć problem ze zrozumieniem słów i określeń: Polak i moja Ojczyzna – Polska.
Oczywiście maluszkowi przybliżamy obraz kraju, rozbudzamy iskierkę patriotyzmu prostymi sposobami i metodami dostępnymi percepcji dziecka. Trzeba pamiętać, że od najmłodszych lat dzieci obserwują to, co dzieje się w ich najbliższym otoczeniu; zazwyczaj przez całe życie pamiętają zwyczaje, gwarę, obyczaje kultywowane w ich rodzinie i środowisku.
Już we wczesnych latach możemy uczyć je szacunku dla flagi i patriotyzmu. Pomału budujemy u dzieci świadomości, że należą do większej wspólnoty ludzi. Będzie to prostsze, jeśli od najmłodszych lat mama i tata uczą przywiązania do swojego regionu, wspólnie ze swoją pociechą poznają rodzime tradycje, gwarę, tańce.

Język ojczysty
Pierwszą i niezwykle istotną rzeczą jest poznawanie języka ojczystego, jego piękna i czystości. Wykorzystujmy żywe słowo i literaturę, sięgając po nią nie tylko przy szczególnych okazjach, ale i na co dzień. Przecież każdy z nas wie, że literatura dziecięca znakomicie utrwala i wzbogaca kulturę językową, a dodatkowo umacnia i rozwija przywiązanie do kraju rodzinnego. Dlatego jak najczęściej opowiadajmy malcom baśnie, legendy, czytajmy książki w połączeniu z oglądaniem ilustracji. Możemy też wspólnie zabawić się w domowy teatrzyk i inscenizować ulubione utwory literackie. Zadbajmy o obecność polskiej muzyki w domu i odpowiednie filmy.
Pamiętajmy, że kluczem do rozbudzenia w dziecku fascynacji polską kulturą i historią mogą stać się rodzinne wycieczki. Wędrówki z plecakiem, z atlasem roślin i zwierząt w dłoni, to znakomity sposób na spędzanie letniego – i nie tylko – urlopu. Chodzi tu głównie o kontakt z naturą w różnych porach roku. Dzięki temu uczymy szacunku dla przyrody, zapoznajemy z pięknem rodzimego krajobrazu. Zwiedzając miejsca związane z historią Polski, przybliżamy naszym pociechom dzieje ojczyzny, pokazujemy przywiązanie i dumę z faktu, że jesteśmy Polakami. Zamiast spędzić weekend przed telewizorem bądź w centrum handlowym, wybierzmy się na zwiedzanie okolicznych zamków, muzeów, pokażmy dziecku ciekawą wystawę i pospacerujmy po skansenie bądź po pałacowych ogrodach.

Wydarzenia i tradycje
Warto zadbać o udział malucha w patriotycznych wydarzeniach: paradach, przedstawieniach, festynach i koncertach. Uroczystości związane z Świętem Niepodległości, innymi świętami narodowymi bądź religijnymi, pomogą przybliżyć dziecku znaczenie słowa – ojczyzna, patriotyzm. Niektóre miasta szczycą się tradycją wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. To dobra okazja do nauki, ale i przyjemnego spędzania czasu. W ten sposób, małymi kroczkami, kształtujemy w dziecku dumę narodową i świadomość „bycia Polakiem”. Obserwowanie z pozoru prostej czynności – głosowania w wyborach, pokaże dziecku, że rodzice czynnie uczestniczą w życiu ojczyzny i chcą w mieć wpływ na to, co dzieje się w ich kraju.

Rodzina
Równie ważne jest umacnianie więzi z najbliższą rodziną, krewnymi. Często dziadkowie, stryjowie zapoznają dziecko z pięknem polskich obyczajów, tradycji, historią rodziny, rodzinnego miasta, a potem całej Polski. W rodzinnym środowisku dziecko od urodzenia uczy się pełnienia określonych ról, obowiązków, życzliwości w stosunku do dorosłych, podporządkowywania się poleceniom starszych, a także samodzielności, niesienia pomocy rodzicom, kultywowania miłości, przyjaźni.
Pamiętajmy, że Święta Bożego Narodzenia, Wielkiej Nocy, Wszystkich Świętych, to bardzo ważne elementy kultury ojczystej.Malec, wspólnie z rodzicami i rodzeństwem, czasem dalszymi krewnymi zasiada do wigilijnego stołu, poprzez przykład poznaje znaczenie i wartość symboliki: dzielenia się opłatkiem, sianka pod obrusem, żłóbka; przysłuchuje się śpiewanym kolędom, cieszy prezentami. Wraz z babcią może przygotować tradycyjne potrawy, z rodzeństwem ozdabiać pierniczki, samodzielnie wykonać ozdoby na choinkę. Przed Wielkanocą maluje pisanki, a potem dumnie kroczy ze święconką i poznaje zwyczaj śmigusa – dyngusa. 1 listopad a odwiedza groby bliskich, zapala znicze. Innym razem poznaje zwyczaje andrzejkowe, topienie Marzanny itp.

Mapa Polski  i symbole narodowe
Gdy dziecko będzie trochę starsze i poszerza się krąg jego zainteresowań, przy rozmaitych okazjach pokazujmy mu mapę Polski. Dzięki temu pozna położenie ważniejszych rzek, regionów, góry, morze. Warto zadbać o to, by dziecko nauczyło się znaczenia symboli narodowych, szacunku dla godła Polski, barw państwowych, hymnu narodowego.Z perspektywy czasu staje się jasne, że zapoznajemy nasze dzieci ze znaczeniem słowa patriotyzm poprzez własne zachowania oraz przykład i w zasadzie nie potrzebujemy żadnych szczególnych podręczników czy wyjątkowego wysiłku, by go uczyć. Taką miłość do Ojczyzny należy kultywować w każdym domu, by nasze pociechy mogły sercem poznawać swój ojczysty kraj i jego przeszłość.

Przypomina i poleca pani Anetka Dudzińska

INAUGURACJA NOWEJ EDYCJI AKADEMII DZIECKA I RODZICA

Akademia Dziecka i Rodzica to działania, które  integrują  społeczność przedszkolną. Służą wzajemnemu poznawaniu się,  budowaniu partnerstwa nauczyciele- rodzice. To sposób aktywnego wypoczynku, wspólnej zabawy i nauki.

W dniu 6 października 2018 r. dzieci z naszego przedszkola, razem z rodzicami i nauczycielkami uczestniczyły w chełmskim parkrunie. Idea parkrun – biegaj, truchtaj, maszeruj – to przyjazne, rodzinne spotkania rekreacyjne, których celem jest promowanie aktywnego trybu życia. Chodzi o to, by przebyć wyznaczoną trasę – 5 km w wybranej przez siebie formie. Na starcie parkrun wraz z innymi biegaczami stanęły przedszkolaki z rodzicami. Po krótkiej chwili przeznaczonej na wykonanie zdjęć wszyscy wystartowali. Zadaniem przedszkolaków i rodziców, tym razem, było przejście zaplanowaną wcześniej trasą, po parku wokół Górki Chełmskiej, zwiedzenie Bazyliki Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Podczas wycieczki dzieci również oglądały panoramę miasta z Wysokiej Górki na szczycie, której znajduje się Kopiec Niepodległości, a na nim Krzyż Jubileuszowy, który poświęcony został z okazji kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedszkolaki dowiedziały się również, że przy Kopcu Niepodległości na Wysokiej Górce w Chełmie odbywa się wiele różnego rodzaju uroczystości patriotycznych, na przykład w rocznice odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Przeżycia i emocje, które towarzyszyły dzieciom i rodzicom podczas wycieczki wzbogaciły zdobytą wiedzę o naszym mieście.
Po tak intensywnym spacerze wszyscy chętnie odpoczywali na piknikowych kocykach. Odpoczynek był bardzo wskazany, bo to jeszcze nie był koniec atrakcji przygotowanych na ten dzień. Dla dzieci i rodziców p. Kasia – wykwalifikowany instruktor jogi, przygotowała specjalne zajęcia i ćwiczenia ruchowo – relaksacyjne. Wśród radości i wesołych okrzyków miło upłynął czas. Przedszkolaki i rodzice bardzo dobrze się bawili.

Relację przygotowała pani Kasia z grupy Pyzusie

„Szlakiem naszej historii”

W październiku dzieci z grupy „Pyzusie” – 4 latki – wybrały się na wycieczkę
do Muzeum Ziemi Chełmskiej, aby wzbogacić dziecięcą wiedzę oraz doświadczenia
o rodzinnej miejscowości. Celem wycieczki było również poznanie krótkiej historii swojego regionu, przybliżenie pojęć związanych z muzeum. Co to jest eksponat, ekspozycja, wystawa oraz zachęcenie dzieci do wypowiedzi na temat oglądanych eksponatów.
W muzeum na dzieci czekały panie, które zapoznały wszystkich z tematem zwiedzania i wprowadziły w klimat dawnych czasów.
Najpierw pani przewodniczka zaprosiła przedszkolaki do pierwszej sali muzealnej
i opowiedziała jak dawniej pracowali rolnicy, jak zasiewano na polu ziarna zbóż, jak zbierano dojrzałe zboże, w jaki sposób młócono i mielono ziarna, by powstała mąka. Pani przewodnik opowiedziała także dzieciom czym było rybołówstwo, jakim sprzętem posługiwano się wówczas i z czego te rzeczy były wykonane.
Zainteresowanie dzieci wzbudziły zajęcia podczas, których miały możliwość poznania, dotknięcia ręcznie wykonanych narzędzi rybackich i gospodarczych, takich jak; sieci, kosze z trzciny, drewnianą włócznię, sierp, kosę, widły z drewna cepy, beczki.
W następnych salach dzieci mogły zobaczyć i również dotknąć wielu eksponatów. Mogły zobaczyć jak wyglądały kiedyś kuchnie. Poznały także wyposażenie domu z dawnych lat
np. łóżko, kołyskę dla dziecka, ławę, stół, kredens, garnki wykonane z gliny, wiadra
oraz piec, na którym gotowano, i w którym pieczono chleb. Z wielkim zainteresowaniem oglądały stroje codziennego użytku i świąteczne, stroje ludowe oraz warsztat pracy,
na którym zostały wykonane.
Spacerując śladami chełmskiego białego niedźwiedzia przedszkolaki z pomocą nauczyciela odnajdywały budynki, miejsca na których widnieje wizerunek białego niedźwiedzia pod trzema dębami. Odwiedziły Kościół parafialny p.w. Rozesłania Świętych Apostołów, wejście do Chełmskich Podziemi Kredowych – poznały legendę o „Duchu Bieluchu”. Zawędrowały również na Plac Łuczkowskiego na starym mieście, gdzie stoi zrekonstruowana studnia miejska.

Relację przygotowała pani Ela z grupy Pyzusie

ZALETY GŁOŚNEGO CZYTANIA DZIECIOM I NIE TYLKO!

Dlaczego nie wystarczy, żeby rodzice rozmawiali z dziećmi, włączali im filmy czy nawet audiobooki? Dlaczego dzieci potrzebują wspólnego, głośnego czytania? Poniżej zebraliśmy 20 powodów, dlaczego warto czytać dzieciom. 20 powodów na to, że czytanie dziecku to jeden z największych podarunków, jakie możemy ofiarować naszym dzieciom.
Czytając dziecku zaspokajamy jego potrzeby emocjonalne – czego nie zrobi za nas komputer ani telewizja. Podczas czytania jesteśmy blisko, przytulamy dziecko, patrzymy na nie z miłością, poświęcamy mu czas. W zrozumiały dla niego sposób rodzic swoim zachowaniem przekazuje mu: „Kocham Cię i jesteś dla mnie bardzo ważny”. To właśnie dzięki poczuciu, że jest ważne i kochane, dziecko rozkwita, zaczyna budować wiarę w siebie, życzliwość, empatię. Zdobywa też istotne kompetencje intelektualne: uczy się języka oraz myślenia. Współczesny człowiek musi umieć samodzielnie myśleć i podejmować decyzje. Powinien też swobodnie i poprawnie posługiwać się językiem, który dla każdego z nas jest prawdziwą wizytówką – w szkole, w pracy i w życiu. Język to przecież podstawowe narzędzie myślenia, zdobywania wiedzy, komunikacji z ludźmi i udziału w kulturze. Dobrze dobrane książki pomagają w rozwijaniu słownictwa, wiedzy i nauczaniu wartości. Czytając dziecku – poszerzamy tematykę jego zainteresowań, używamy języka literackiego: poprawnego i bogatego, dajemy dziecku dostęp do treści, których nie dostarczy mu własne doświadczenie, rozwijamy jego wyobraźnię, wiedzę i wrażliwość moralną.

Badania potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:
1. Buduje więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem,
2. Zaspokaja potrzeby emocjonalne,
3. Wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości,
4. Uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu,
5. Przygotowuje i motywuje do samodzielnego czytania,
6. Uczy myślenia,
7. Rozwija wyobraźnię,
8. Poprawia koncentrację,
9. Ćwiczy pamięć,
10. Przynosi wiedzę ogólną,
11. Ułatwia naukę,
12. Uczy odróżniania dobra od zła, rozwija wrażliwość moralną,
13. Rozwija poczucie humoru,
14. Jest znakomitą rozrywką,
15. Zapobiega uzależnieniu od mediów,
16. Rozwiązywaniu problemów,
17. Jest zdrową ucieczką od nudy,
18. Jest profilaktyką działań aspołecznych,
19. Kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy.
20.„Czytanie dzieciom i ograniczenie korzystania z mediów elektronicznych to najlepsza inwestycja w ich przyszłość.” Jim Trelease
Poleca i zachęca do głośnego czytania pani Anetka Dudzińska z grupy Artystów